Тенденции: Пясъчната терапия става все по-популярна

Какво може юнгианската психотерапевтична игра

30 август 2024 г.
Тенденции: Пясъчната терапия става все по-популярна

Баща и деца строят пясъчен замък. Снимка: Getty 

Ако пясъчните замъци и кули можеха да говорят...
Всъщност могат, ако питате психолозите. Те лансират терапии, основани на един и същ материал - пясъка, но с различни цели: пясъчна юнгианска игра (по името на швейцарския психолог и психиатър Карл Густав Юнг), пясък за развиване на кинестетичната (чрез усещания и допир) интелигентност, пясъчна живопис – вероятно сте чували поне едно от тези понятия.

Тези разновидности психотерапия с пясък в последните години намират все повече привърженици, тъй като съвременните психотерапевти се опират на тях в работата си с „проблемни“ деца. Те са чудесни и като развиващи занимания при малките, но се прилагат и при зрели хора и семейни двойки като начин на себеизразяване.

Още в началото на миналия век психоаналитици се сблъскват с трудности в работата с деца, които не могат да изразят своята тревожност или да опишат с думи проблема, който ги тормози.

Тъй като за малките е най-присъщо да се изразяват чрез играта, защото тя е най-естественото занимание за тях, специалистите им дават възможност да пресъздадат своите проблеми с ръцете си. Като извършват различни действия с тях и си измислят сюжети, малките изразяват какво усещат: тъга, злоба, страх. Проницателният психолог може да забележи особеностите на поведението и потребностите на детето по действията и отношението му с различни предмети.

Моят детски свят

Той води началото си от работата на английския психолог Маргарет Ловенфелд - пионер в детската психотерапия и основател на Института за детска психология в Лондон. Именно тя през 30те години на XX врешава да постави фигурки за игра в пясък. Децата, с които работи, създават сюжетни картини и ги наричат “Моят свят“, така се и появява името на новия метод, прародител на пясъчната терапия.

В края на 50-те друга известна жена - швейцарският детски психотерапевт Дора Калф и ученичка на Карл Густав Юнг, обединява тази техника с юнгианските направления, като измисля собствена терапия. Тя стига до извода, че творбите, създадени с помощта на пясък и малки фигурки, отразяват мислите и вътрешните преживявания на детето. Калф ги описва в книгата си “Sandplay”: „Неосъзнатият проблем се разиграва в пясъка подобно на драма, конфликтът се пренася от вътрешния свят във външния и става видим.“

Правила

За да могат децата да изразят възможно най-добре своето емоционално състояние, да го пренесат отвътре навън, са нужни някои образи и символи.
С играта в пясъка децата придобиват опит, дори символичен, да разрешават множество трудни ситуации.
Понякога те преливат от преживявания, друг път се чувстват абсолютно „празни“, че това пречи на развитието им.

Снимка: Guliver/iStock

Когато се изразяват на несъзнателно-символично ниво с помощта на игри в пясък, децата се освобождават от онова, което ги тормози: развод на родителите, неврози, страхове, психосоматични заболявания. Такива "недетски" проблеми понякога ги потискат, създават у тях чувство за опасност и травмират психиката. Но могат да бъдат разпръснати с помощта на строене и разрушаване на пясъчни кули, в проиграване и потушаване на конфликти, които изтичат между пръстите.

В пясъка се пренасят не само негативните преживявания; чрез него могат да се предадат също положителни чувства, чието изразяване по някаква причина е трудно, например в семейство, в което липсва нежност и привързаност.

Но в какво е уникален пясъкът

Със същия успех хлапето може да рисува или да вае с пластилин. Пясъкът обаче е удивителен природен материал, фин и изменчив, ефирен и с различен цвят и консистенция в зависимост от това дали е сух или мокър, с неизчерпаеми възможности за творчество – приема различни форми.

За малките той е нещо като приятел заради честите преживявания в пясъчника на детската площадка от най-ранна възраст и не изисква нищо специално, за разлика от подготовката за други видове творчество.

Пясъчната терапия е универсална и ако у детето има нарушение на развитието, в това число и интелектуално, ако то говори малко или лошо, ако другите начини за творческо себеизразяване го притесняват заради страх от неуспех, то играта с пясъка е достъпен начин за психопомощ. Юнг е твърдял, че действията с пясък освобождават блокираната енергия и „активират възможностите за самолечение, заложени в човешката психика.“

За постиженията на пясъчния ефект не е нужно да се посещава специално място – терапевтичен кабинет или работилница с пясък, може да се прави и вкъщи, но е важно не толкова това, което прави детето, но и как го прави. А именно това може да прецени само специалист.

Една от основните особености на пясъчната терапия е, че тя не обещава пряко въздействие върху проблема, а по-скоро хармонизира емоционалното състояние на детето като цяло. Процесът може да бъде дълъг, труден и неравномерен. Когато детето за първи път се сблъсква със сложни преживявания, не може веднага да ги изрази адекватно. Например, скромното и послушно дете може да удиви родителите си с внезапен протест.

Докато за него и за психоаналитика това може да бъде симптом на „излекуване”, за родителите могат да бъде тревожен и объркващ признак, защото обичайното поведение се променя значително. Успехът на психотерапията зависи и от това доколко родителят е готов да подкрепи и приеме, да промени себе си и да изгради нови отношения с детето.

По материали на parents.ru

Здраве

Тенденции: Интуитивното хранене измества диетите

Да поговорим

Психологически трикове, които наистина работят

Да поговорим

Къде отиде връзката с децата? Отговаря психологът Магдалена Данаилова

Да поговорим

Изпитанието да си родител на тийнейджър

Още от Здраве

Понякога депресивните личности са склонни да хвърлят върху себе си вината за всичко лошо, което им се случва.

Снимка: Shutterstock

Възможни предупредителни сигнали: депресивните личности използват по-често тези 8 изречения

Малко дете, което гризе преградата на креватчено си. Снимка: Shutterstock

Кърмачето хапе, защото зъбките пробиват или ...

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Четенето на приказки учи децата на важни умения.
Снимка: Shutterstock

 

Баща показва на дъщеря си как се сменя гума. Снимка: Shutterstock

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Четенето на приказки учи децата на важни умения.
Снимка: Shutterstock

 

Да поговорим

Каква стойност имат приказките за израстването на децата

Защо е важно да ги четем и разказваме на малките и по какъв начин те им помагат да се изградят като личности? Как конкретно им помага „Червената шапчица“

Баща показва на дъщеря си как се сменя гума. Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Нужно ли е да товарим детето с домакински задължения

Защо съвременните тийнейджъри не умеят дори да белят картофи

Малко дете, което гризе преградата на креватчено си. Снимка: Shutterstock

Здраве

Кърмачето хапе, защото зъбките пробиват или ...

Как да го отучим (част I)

Гери Малкоданска и Алекс Ковачев представят проекта. Снимка: стопкадър на NOVA

 

Заедно

Реалити шоу ни вкарва в дома на Николета Лозанова и Николай Михайлов

Ще гледаме етапи от изграждането на къщата, раждането на бебето и живота на семейството

Бременна, която трябва да избере име за детето си. Снимка: Shutterstock

 

Да поговорим

Имена, които носят финансов успех

Ето тези мъжки и женски имена ще донесат материално благополучие на детето